Finansira: Evropska Unija i CARE Deutschland - Luxemburg
CARE Srbija sprovodi ovaj trogodišnji projekat od februara 2008. CARE Srbija je zadužen za upravljanje Projektom i opštu koordinaciju i usmeravanje projektnih aktivnosti, dok su za rad na terenu sa projektnim aktivistima/kinjama (zdravstveni posrednici/ce, članovi/ce pozorišne grupe i zdravstveni radnici/ce), kao i krajnjim korisnicima/cama, zadužene lokalne partnerske organizacije – Nexus iz Vranja, Centar E8 iz Beograda, Generator iz Vranja i Narodni Parlament iz Leskovca.
Projekat se realizuje uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije, petog projektnog partnera.
Projekat je osmišljen tako da doprinese opštem cilju poboljšanja zdravlja interno raseljenih lica (IRL) i Romske populacije u južnoj Srbiji, kroz specifični cilj Projekta: poboljšanje sposobnosti raseljenih i Roma da zaštite svoje polno i reproduktivnog zdravlje (PRZ), kroz povećan pristup informacijama o PRZ i povećano korišćenje zdravstvenih usluga koje tretiraju PRZ . Ciljna grupa Projekta su raseljeni i Romi iz opština Leskovac, Vranje i Bujanovac.
Projektne aktivnosti su usmerene na:
Ovo postižu kroz:
NVO NEXUS je kao partner na projekat doneo potvrđeno iskustvo izgradnje i povećanja kapaciteta zdravstveih radnika i izgradnje veština i znanja Roma i raseljene populacije. Kao izdanak Lekara bez granica, Nexus je obavljao opsežan rad u ciljnim zajednicama. Naše osoblje razume kako da radi i na nivou zajednice i direktno sa zdravstvenim radnicima. Modeli izgradnje kapaciteta zdravstvenih radnika, pružanja savetodavne podrške zdravstvenim radnicima i modeli pomaganja grupama žena i mladih naslanja se na naučene lekcije iz prethodnih projekata. Stoga je Nexus odgovoran za: 1) pomaganje pri stvaranju veza između zdravstvenih radnika i ciljne populacije, kroz rad sa zdravstvenim medijatorima, 2) pružanje podrške i povećanje kapaciteta za zdravstvene radnike, i 3) koordinaciju akcija u zajednici kojima su ciljna grupa mladi i žene.
Do sada je na projektu održano 158 edukativnih sesija kojima je obuhvaćeno 3197 korisnika i 18 akcija za oko 3000 ljudi i 23 akcija u zajednici kojima je obuhvaćeno 5500 ljudi.
U periodu od jula 2010. godine aktivnosti omladinskih zdravstvenih posrednika su proširene na sve opštine Pčinjskog i Jablaničkog okruga.
NVO Centar E8 iz Beograda na projekat donosi obimno iskustvo u pružanju obuke i programa vršnjačke edukacije i izvođenju aktivnosti interaktivnog pozorišta u zajednici. Na osnovu svog iskustva Centar E8: 1) radi u saradnji sa CARE-om na kreiranju programa za pozorište u zajednici, uključujući trening i razvijanje scenarija i predstava, i 2) obučava omladinske zdravstvene posrednike prema adaptiranoj verziji Y Peer metodologije.
NVO Generator iz Vranja i NVO Narodni Parlament iz Leskovca su na projekat donele obimnu ekspertizu u radu sa lokalnim ciljnim područjima i sa mladima kroz akcije i pozorište u zajednici i stoga su odgovorni za podržavanje aktivnosti pozorišta u zajednici.
Zajedničkim radom ove tri organizacije tokom projekta izgrađeni su kapaciteti 15 aktivista/kinja angažovanih na pripremi i izvođenju pozorišnih predstava na različite teme u oblasti PRZ. Tokom projekta nastalo je pet pozorišnih predstava koje su osim u ciljnim zajednicama igrane i širom Srbije i na ex-YU prostorima. Predstave videlo oko 3500 ljudi.
Osim jačanja kapaciteta korisnika projekta CARE posebnu pažnju posvećuje i jačanju kapaciteta svih partnera. U tu svrhu organizovano je do sada više edukacija a planirano je i studijsko putovanje u Bugarsku.
Radi ostvarenja projektnih ciljeva odštampan je veliki broj edukativnog materijala i snimljen igrano dokumentarni film “Ljubav, napokon”.